ריהוט ואבזור לבית - מעצבים את הבית מחדש
רוטונדה

קרוב לוודאי שאם אתם לא מהתחום מעולם לא שמעתם את המושג הזה בעבר. אך ראיתם אותו לא פעם ולא פעמיים. מבנה הבנוי בסגנון רוטונדה (Rotonda) הוא מבנה ארכיטקטורי, או חלק ממנו, אשר מתאפיין בבניה בצורה גלילית. צורת המבנה של הרוטונדה מתאפיין בעיקר בסימטריה כללית ובתכנון המרכז אשר מוצב במקום החשוב ביותר.

עצם היותו מבנה עגול, היחס של המבנה לסביבתו זהה לכלל הכיוונים - מה שהופך אותו לצורה העומדת בפני עצמה ומרמזת על חשיבותו המרכזית של המבנה מה שעוזר גם להדגשת החשיבות של המבנה הוא כיסוי המבנה על ידי כיפה עגולה.

דוגמא טובה למבנה ארכיטקטורי אשר משתמש באדיריכלות רוטונדה הוא מבנה פאלם בית שנברון, אשר נמצא בוינה שבאוסטריה. המבנה אומנם משמש כיום כגן בוטני גדול המכיל 4500 סוגי צמחים שונים.

ההיסטוריה האדריכלית של מבני הרוטונדה

המבנים החלו להבנות לראשונה כחלק קטן מהמקדשים היווניים בתקופה העתיקה - אך היו נדירים מאוד באותה תקופה. אך בתקופה הרומית האדריכלות עשתה שימוש נרחב מאוד ברוטונדות, ובצורה הגלילית שלה וכל זאת כחלק מפיתוח שפה אדריכלית ייחודית שהרומים יישמו - השימוש הנרחב ברוטונדה נעשה באותה תקופה בזכות המצאת הקשתות.

השימוש ברוטונדות היה נפוץ גם אחרי בתקופת האדריכלות הביזנטית ובתקופת השלטון הנאצי שעשה שימוש רב במוטיבים של הרומים. עוד תקופה שהשימוש ברוטונדה היה משמעותי מאוד היה בתקופת הרנסאנס האיטלקי (הרנסאנס השני). גם כיון השימוש במבנה ובמושג נעשה באופן טבעי ושוטף בעולם - הרוטונדה מקובלת מאוד בשלל סגנונות בנייה של ימינו (המוכר מבינהם הוא הבית הלבן שבארה"ב).

מוצרים שעשויים לעניין אותך

השאר תגובה